Американски Србобран и СНО

Кроз скоро свакодневна обавештења у “Американском Србобрану” јасно се види како је све напоре вођство СНО морало да учини тих првих месеци. Напади на СНО долазили су са свих страна. Они су били злобни, перфидни и насртљиви и на њих се морало одговарати и постепено водити из збркане југословенске идеологије где су стицајем околности били упали у току претходних деценија: Ево неких извода из тих обавештења:

“Србобран”, 9. јануара 1942:

“Извесне исељеничке новине, које принципијелно мрзе српски народ и желе да га што више ослабе национално, верски и културно, да би на тај начин што лакше учврстиле идеологије које заступају, насрћу последњих дана свом снагом на Српску народну одбрану у Америци и на људе који по вољи народа и на основу постојећих закона ту организацију воде, због тога што она смета њиховим пакленим плановима за уништење српског народа, било на један или други начин”…

“Србобран”, 16 фебруар 1942:

Начела СНО (види Начела).

“Србобран”, 3. март 1942:

“Оснивање Српске народне одбране у Америци наишло је на свестрано одобравање код 90% америчких Срба. Оно је наишло на одобравање и код наших пријатеља Американаца, који познају и цене историске заслуге српскога народа за очување демократије и хришћанске цивилизације света…

Српску народну одбрану нападају дојучерашњи огорчени противници америчке демократије уопште… То су назови Срби око “Сл. Речи”, који су до пре уласка Совјетског Савеза у рат бацали најгоре блато на све што је српско и светосавско. А сада пак ови исти људи под маском лажног патриотизма дигли су се да тобож спасавају Српство од истинских и осведочених Срба који чврсто стоје уз Америку и њене савезнике. Нападају Српску народну одбрану, јер она смета њиховим пакленим тежњама: ка претапању српског народа у једну безбојну и неопредељену гомилу безнародне свести…

Све клевете и сметње њених противника, неће Српску народну одбрану скренути с правог пута који је она изабрала: помоћ наћој новој домовини Америци, помоћ храбрим српским четницима и намученом српском народу у отаџбини и ван отаџбине.”

“Србобран”, 2. март 1942

“Данас је ситуација сасвим друкчија. Осведочено америчко Српство диже данас свој глас пред светом. У име његово не говоре нити су икада говорили псеудо-интернационалисти и политички опортунисти, они, који стално негирају море невино проливене српске крви по Хрватској, Босни, Херцеговини, Далмацији, Црној Гори, Лици, Славонији, Банији, Кордуну и Војводини само да би постигли своје себичне политичке циљеве…

Увреде које на Српску народну одбрану бацају данас они који демантују покоље незаштићеног српског живља од стране Хрвата, само је један немоћан јаук људи без срца и доказ да рад СНО у Америци много смета њиховим вешто скованим издајничким плановима.”

“Србобран”, 27. март 1942

У чланку “Истина побеђује” пошто је упоредио организовање српских четника под вођством ђен. Михаиловића, писац обавештења из “Канцеларије СНО” довикује противницима СНО да ће истина победити и каже: “Покрет ђен. Михаиловића био је главна инспирација за оснивање Српске народне одбране у Америци. Покрет српских четника под вођством ђен. Михаиловића и покрет америчких Срба кроз СНО и данас стоје у најтешњој духовној и политичкој вези и завршава речима” “Браћо, имајте увек науму, да ступајући у редове Српске народне одбране ви истодобно ступате и у редове војводе Драже и у редове његовог славног ратног друга ђен. Мак Артура”.

“Србобран”, 16. април 1942

Противници Српске народне одбране радили су свим силама да јој омету добијање “чартера” од државе Илиноис и лажно износили да је тај “чартер” одбијен и да је СНО сада једна илегална организација. Све је ово штетило учвршћивању СНО и свим родољубима је лакнуло кад су у обавештењу СНО прочитали следеће: “…Сматрамо потребним да обавестимо наше родољубиво чланство и пријатеље српског народа да је на дан 19-тог фебруара 1942 државни секретар државе Илиноис, Едвард Ј. Хјуг издао Српској народној одбрани “чартер” број 11953 за њен рад.

Србобран, 24. април 1942

Про-усташке, про-комунистичке и про-југословенске новине стално су нападале Српску народну одбрану и ево како коминике СНО поставља ствари под насловом “Добре и лоше новине”:

“Новине су као и људи. Има их поштених и непоштених, паметних и глупих, патриотских и издајничких. Новине као и људи морају да имају извесну подлогу у људском друштву за свој опстанак. Оне траже своје пријатеље и помагаче…

Без сумње, ви као исправни грађанин и као домаћин породице избегавате друштво људи за које знате да су лопови. Ви не би са таквим људима шетали чак ни тамо где вас нико не види…
Међутим добру српску новину лако ћете познати по томе: што је увек била лојална нашој новој отаџбини Америци, што је увек бранила и брани интересе Српства и што износи праву истину о људима и о догађајима. Таква новина долази вам свако јутро у кућу. Она нас Србе држи на окупу. Тоје наш “Американски Србобран”, у коме Српска народна одбрана има широко гостопримство. Браћо, читајте га редовно и са пажњом!”

Штампа